CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY?

październik 2023


Jesień wokół nas

Skoro na zewnątrz zaczęła panować jesień, to ze swoim czarem i urokiem „zapragnęła” także wejść do naszych świetlicowych sal. I tak się stało. Dzień po dniu pojawiało jej się coraz więcej, a każda jej postać była piękna i wyjątkowa. Wszyscy jej pomagaliśmy. Pracowały nasze głowy i rączki Dzięki nim wszystkie tablice zostały wypełnione jesiennymi obrazami, symbolami, owocami, darami. Pomimo chłodniejszych dni w naszych pomieszczeniach zrobiło się ciepło, słonecznie, barwnie i kolorowo.

Jesienna pora roku cieszyła nas także, a może przede wszystkim, podczas pobytu na boiskach i w ogrodzie, zwłaszcza wtedy gdy coraz większe ilości liści tworzyły na ziemi piękne dywany. Liście i inne spadające z drzew i krzewów dary były doskonałymi elementami do organizacji różnorodnych pomysłowych zabaw. Twórczej inwencji nam nie brakowało.


Olimpiada Kasztanowa

W październikowe przedpołudnie, we wtorek 10.10.2023, po raz kolejny, jak co roku, zaprosiliśmy uczniów klas pierwszych na spotkanie integracyjne zatytułowane Olimpiada kasztanowa. Pochmurna i chłodna pogoda nie przeszkodziła nam w pełnym zapału i energii uczestnictwie we wszystkich proponowanych zadaniach. Należało rozpoznać liście drzew i dobrać do nich właściwe podpisy, połączyć owoce lub nasiona z odpowiednim drzewem, ułożyć logo (nazwę) klasy z żołędzi i kasztanów, a w konkurencjach sprawnościowych jak najszybciej biegać i przenosić kasztany.

Po takiej dawce emocji nikomu nie było zimno. To była atrakcyjna i wymagająca zgodnego współdziałania zabawa.


Wszyscy dla wszystkich

W tym roku szkolnym będziemy kontynuowana realizacja projektu Wszyscy dla wszystkich – poznajemy zawody, którego celem jest prezentacja społecznej użyteczności pracy ludzi. Zaczęliśmy od weterynarzy. Przyjrzeliśmy się ich miejscu pracy, stosowanym narzędziom, a także pacjentom. Ustaliliśmy również listę cech dobrego weterynarza oraz listę potrzeb domowych pupili. Na zakończenie wykonaliśmy techniką origami głowę psa i kota.


II śniadanie

W październiku ponownie rozpoczęła się coroczna świetlicowa akcja Zdrowe drugie śniadanie, w której zawsze biorą udział uczniowie klas pierwszych, a pośrednio ich rodzice. Dzieci przyniosły z domu przygotowane przez rodziców artykuły spożywcze i potrzebne kuchenne akcesoria, po czym przystąpiły do samodzielnego przygotowania II śniadania. Pomysły na przyrządzenie zdrowego posiłku były różnorodne, jak również wykorzystane produkty.

To było smakowite śniadanko.

Akcja Zdrowe drugie śniadanie będzie realizowana niemal w każdym miesiącu roku szkolnego, co na pewno będzie cieszyć uczniów, zatem z góry dziękujemy wszystkim rodzicom za współpracę.


W krainie Muminków

Październik to także pierwszy miesiąc, w którym rozpoczęła się realizacja projektu zatytułowanego Witamy w krainie Muminków. Celem działania będzie popularyzacja czytelnictwa poprzez opracowane formy aktywności. W tym miesiącu uczniowie poznali postać Tove Jansson – autorkę cyklu powieści o Muminkach oraz głównych bohaterów lektury. Powstały portrety wybranych postaci oraz rysunki ilustrujące przygody bohaterów.


Ponad chmury

I jeszcze jeden projekt, który także wystartował w październiku. Ten z kolei został oparty na różnorodnych działaniach twórczych opracowanych na bazie wybranych zagadnień z teorii astronomii. Jego celem będzie rozwijanie kreatywnej postawy dzieci, ich wrodzonych możliwości twórczych oraz uwrażliwianie na różnorodne zjawiska zachodzące w kosmosie. Podczas zajęć dzieci poznają wiele ciekawostek z zakresu przestrzeni kosmicznej, a następnie będą wykonywać prace techniczno-plastyczne związane z poruszaną tematyką.


Co jeszcze?

  • 24. października obchodziliśmy Dzień Origami, tworząc prace i formy z zastosowaniem tej techniki;
  • Rozmawialiśmy i rozważaliśmy zagadnienia dotyczące emocji, konfliktów i pokojowych sposobów ich rozwiązywania,
  • Większą niż zwykle uwagę poświęciliśmy tematyce zdrowia – mówiliśmy o higienie, zdrowym odżywianiu i dobrym samopoczuciu – własnym i otaczających nas osób,
  • Rozpoczęliśmy wspólne czytanie książek w ramach akcji Cała świetlica czyta dzieciom,
  • Każdego dnia spędzaliśmy czas na terenach przyszkolnych, bawiąc się i grając.