Grudzień w świetlicy

Czytanie łączy pokolenia

W tym roku powróciliśmy do organizacji świetlicowego wydarzenia czytelniczego, które z powodu pandemii przez pewien czas nie mogło się odbywać.

Na środowe popołudnie, 07.12 2022 r., zaprosiliśmy przedstawicieli trzech pokoleń (dziadka, mamę i uczennicę klasy 2c) oraz wszystkich drugoklasistów, aby wspólnie spędzić czas na spotkaniu Czytanie łączy pokolenia.

Na początku, jak zawsze, oglądaliśmy prezentację na temat dziejów książek – ich form, materiałów, z których były tworzone, przyborów służących do pisania, dostępności i możliwości zakupu książek na przestrzeni wieków, aż do czasów współczesnych.

Następnie zaprosiliśmy naszych gości do przeczytania wybranych przez siebie rozdziałów lub całych utworów. Wszystkie były tematycznie powiązane ze Świętami Bożego Narodzenia, co stworzyło bardzo przyjemną przedświąteczną atmosferę. Po wysłuchaniu każdego fragmentu byliśmy zaproszeni do uczestnictwa w quizach sprawdzających uważność naszego słuchania.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali przepiękne świąteczno-zimowe zakładki do książek, które, mamy nadzieję, będą nam towarzyszyć w samodzielnym czytaniu i poznawaniu różnorodnych literackich opowieści.

Bardzo dziękujemy naszym gościom za przyjęcie zaproszenia i prezentację  uroczych i  interesujących fragmentów książek.

Idą święta

Z początkiem grudnia rozpoczęliśmy intensywne przygotowania do świąt. Niemal każdego dnia pojawiały się propozycje tworzenia różnorodnych form dekoracji, prac plastycznych oraz kartek świątecznych. Codziennie przybywały nowe, które upiększały wszystkie możliwe miejsca w naszych salach. Oprócz działań plastyczno-technicznych śpiewaliśmy pastorałki i kolędy, czytaliśmy opowiadania i fragmenty książek o tematyce świątecznej, poznawaliśmy zwyczaje bożonarodzeniowe innych narodów, rozwiązywaliśmy łamigłówki, quizy, zagadki i krzyżówki dotyczące naszych tradycji, zwłaszcza tych wigilijnych, a przy okazji mówiliśmy o zasadach dobrego zachowania się przy stole.

Co jeszcze?

– braliśmy udział w ogólnoszkolnym projekcie Tydzień wielokulturowy, w ramach którego zajęliśmy się Polską – jej kulturą, tradycjami i osobliwościami.