Kwiecień w świetlicy

Coraz więcej u nas wiosny!

Z każdym dniem obserwowaliśmy rosnącą ilość wiosennych oznak, chociaż nie zawsze mogliśmy poczuć jej ciepło. Temperatura powietrza nie rozpieszczała, ale nie zniechęcała do tworzenia kolejnych wiosennych prac. Wiedzieliśmy, że  nowa pora roku w końcu pojawi się w pięknej, słonecznej pełni.

Z końcem marca rozpoczęliśmy realizację projektu Obserwujemy bociany, w celu poznania życia i zwyczajów tych wyjątkowych ptaków, będących jednocześnie   zwiastunami wiosny. Codziennie przypatrywaliśmy się mieszkańcom gniazd w Przygodzicach, w Sokółce oraz czarnym bocianom w Puszczy Noteckiej. Widzieliśmy pojawianie się jaj, wysiadywanie ich i opiekę nad młodymi. Dzięki tej inicjatywie poznaliśmy ciekawostki związane z życiem bocianów, tj.:  wielkość dorosłego osobnika, rozpiętość skrzydeł, waga, ilość składanych jaj, ich ciężar, czas wysiadywania,  długość życia. To było niezwykłe przyrodnicze doświadczenie.

W kwietniu braliśmy także udział w  Wiosennej grze terenowej, która została zorganizowana na terenach wokół szkoły. Na przygotowanej trasie zostały ukryte zakodowane zadania, które należało odnaleźć i wykonać. Szukaliśmy rymów do podanych „wiosennych” wyrazów, rozwiązywaliśmy wiosenne zagadki, liczyliśmy drzewa i ławki wokół boiska, rozpoznawaliśmy kwiaty, warzywa, zwierzęta. Ponadto tworzyliśmy „klasową stonogę”, przechodziliśmy po oponach wokół piaskowego miejsca do lądowania po skoku w dal oraz przez wyznaczony tor przeszkód na placu zabaw. To była wspaniała, wspólna zabawa na świeżym powietrzu.

Ekologia ważna sprawa

Przypadający w kwietniu Międzynarodowy Dzień Ziemi sprawia , że bardziej szczegółowo zajmujemy się ekologią. Tak stało się i w tym roku. Podczas zajęć oglądaliśmy filmy edukacyjne, tematyczne plansze i prowadziliśmy rozmowy na temat poszanowania środowiska, otoczenia przyrody troską i dbałością, podejmowania różnorodnych działań na rzecz poprawy stanu naszego otoczenia. Wykonaliśmy plakat prezentujący piękno naszej planety, która potrzebuje od nas rozsądnego korzystania z jej zasobów.

Co jeszcze?

– tworzyliśmy kolorowe, urocze prace i ozdoby wielkanocne, wprowadzając wszystkich w świąteczny i wiosenny nastrój oraz rozmawialiśmy o tradycjach i zwyczajach tych świąt,

– pierwszoklasiści ponownie przygotowali drugie śniadanie,

– kontynuowaliśmy czytanie książek w ramach akcji Cała świetlica czyta dzieciom,

– jak zawsze, każdego dnia spędzaliśmy czas na grach i zabawach na szkolnych boiskach.