Spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka

6 października 2022 r. w Domu Kultury Bajka uczniowie klasy 2 c spotkali się z panem Markiem Michalakiem Rzecznikiem Praw Dziecka, autorem książki „Opowieści o tym, co w życiu ważne” i najmłodszym 23 letnim Kawalerem Orderu Uśmiechu w Polsce.

Pan Michalak opowiedział, że jako młodzieniec wspólnie z przyjaciółmi w Świdnicy założył świetlicę dla uczniów i tam organizował zajęcia sportowe, gry i zabawy, pomagał dzieciom odrabiać lekcje, a także dla spragnionych przygotowywał posiłki. I właśnie te dzieci zgłosiły go do Kapituły Orderu Uśmiechu. Obecnie funkcjonuje tam Centrum Przyjaźni Dziecięcej. Uczestnicy obejrzeli order i akcesoria użyte podczas ceremonii jego nadania oraz dowiedzieli się w jaki sposób kandydat Orderu Uśmiechu, zdaje egzamin na szeroki uśmiech po opróżnieniu czary wypełnionej sokiem z cytryny. Wymienił także wiele znanych osób nagrodzonych przez dzieci Orderem Uśmiechu. Następnie uczniowie wysłuchali jeden z rozdziałów książki “Opowieści o tym, co w życiu ważne”, mówiący o przyjaźni. Pan Rzecznik wyjaśniał uczniom trudne słowa udokumentowane prawdziwymi zdarzeniami i własnymi refleksjami, m.in.: miłość, tolerancja, własne zdanie, szacunek, wolność, empatia, odwaga, nadzieja, przyjaźń, wdzięczność, współczucie, nauka i wiedza, życzliwość, akceptacja, godność, pokój, odpoczynek, poczucie humoru, patriotyzm. Przedstawił sylwetkę dziewczynki z Pakistanu Malala Jusafzai, która mając zaledwie 11 lat, rozpoczęła walkę o prawo dziewcząt do nauki i przeciwstawiła się ekstremizmowi talibów w Pakistanie. Malala została najmłodszą w historii laureatką Nagrody Nobla i również została odznaczona Orderem Uśmiechu. Napisała książkę dla dzieci „Malala i jej czarodziejski ołówek”. Opowiada ona historię życia Malali i niesie ze sobą przesłanie: „Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro może zmienić świat.”

Po czym pan Michalak odpowiadał na pytania zadawane przez dzieci. Punktem kulminacyjnym spotkania były wpisy do książek autorstwa pana Marka Michalaka i specjalne przesłanie dla nas dorosłych oraz wspólne zdjęcie.