Warsztaty przyrodnicze „Przygoda z zapylaczami”

 


W październiku uczniowie klas 4a, 4b i 6c uczestniczyli w 3-godzinnych warsztatach poświęconych owadom-zapylaczom. Zajęcia organizowane zostały w ramach miejskiego programu „Poznań dla pszczół”. Podczas warsztatów uczniowie poznali podobieństwa i różnice między zapylaczami wykonując prace plastyczne. Dowiedzieli się, jak zbudowany jest kwiat i za pomocą doświadczeń poszukiwali w kwiatach pyłku i nektaru. W drugiej części zajęć tworzyli mapę myśli z produktami zawdzięczanymi zapylaczom. Był też czas na zabawę – uczestnicy poprzez udział w zabawie ruchowej sprawdzali, jak to jest być trzmielem, który budzi się w środku ciepłej zimy, gdy na zewnątrz nie ma pożywienia oraz jak to jest być motylem poszukującym nektaru w czasie długiej suszy. Na zakończenie spotkania dzieci przeprowadziły burzę mózgów w poszukiwaniu pomysłów, jak można pomagać zapylaczom w miastach i co zrobić, by nasze otoczenie było jak najbardziej przyjazne zapylaczom.

Był to bardzo owocny czas, o czym najlepiej świadczą wypowiedzi samych uczestników:

„Najbardziej podobało mi się robienie prac plastycznych. Nauczyłam się, że jest tak dużo owadów w Polsce i że wart o nie dbać”.

„Nauczyłem się dużo nowych rzeczy o owadach”.

„Dowiedziałam się, że pszczoły mieszkają w ziemi”.

„Dostaliśmy różne zdjęcia owadów, pani opisywała jedno z nich, a my mieliśmy wskazać, który to był owad – było to bardzo ciekawe”.

„Było bardzo fajnie, nauczyłem się dużo o pszczołach i osach”.

„Nauczyłam się czym karmi się pszczoły”.

„Bardzo mi się podobało zbieranie pyłku z kwiatków”.

„Nauczyłam się, że tylko pszczoła miodna wytwarza miód”.

„Dowiedziałem się wielu ciekawostek o owadach”.

„Fajna zabawa była, gdy koledzy udawali pszczoły i szukali kwiatków schowanych w sali”.

„Nauczyłem się, co trzeba zrobić, żeby pomóc pszczołom”.

„Poznałem wiele kwiatów i owadów, których wcześniej nie znałem”.

„Zajęcia były wspaniałe”.