Wielka Historia: Pociąg Zwycięstwa

1918-2024

W czwartek, 8 lutego b.r., uczniowie klas siódmych uczestniczyli w projekcie p.t. „Pociąg Zwycięstwa”, który został przygotowany dla upamiętnienia 105 rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i powrotu ziem historycznej Wielkopolski do odradzającej się Ojczyzny. Organizatorzy wydarzenia, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Koleje Wielkopolskie, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, przygotowali zajęcia edukacyjne, które odbywały się w pociągu.  Prowadzący wykłady i prezentacje rekonstruktorzy i nauczyciele historii w czasie podróży w barwny sposób przybliżyli nam, uczestnikom „lekcji na szynach”, wydarzenia ze zwycięskiego zrywu społeczeństwa, jakim było Powstanie Wielkopolskie. Nasza trasa obejmowała przejazd z Poznania do Gniezna. W Gnieźnie, wykorzystując czas oczekiwania na pociąg powrotny, udaliśmy się wraz z przewodnikiem na spacer Traktem Królewskim do Katedry Gnieźnieńskiej. Tam zwiedziliśmy jej wnętrza oraz posłuchaliśmy ciekawej historii prezentowanej na słynnych zabytkowych Drzwiach Gnieźnieńskich. Pełni wrażeń wróciliśmy do Poznania. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy uczestniczyć w „żywej lekcje historii”, która na długo pozostaje w pamięci.

Uczniowie klas siódmych

wraz z opiekunami