Z życia świetlicy

styczeń i luty 2024

Nowy Rok

Po powrocie z zimowej przerwy świątecznej szybko musieliśmy się przestawić na nowy zapis roku – 2024. Po wszystkich opowieściach na temat świątecznych i noworocznych przeżyć i związanych z nimi postanowieniach, zajęliśmy się mierzeniem czasu za pomocą zegara i kalendarza oraz poznawaliśmy sposoby i przyrządy, które wykorzystywali w tym celu nasi przodkowie.

Z początkiem stycznia wykonaliśmy także domy, które zostały umieszczone w szafie w holu szkoły wraz z napisami „Szczęśliwego Nowego Roku” w różnych językach świata.

Styczeń i luty to czas karnawałowych zabaw i balików. Oprócz osobistych przygotowań do udziału w tych wyjątkowych spotkaniach, poznawaliśmy karnawałowe tradycje i zwyczaje panujące w Polsce i w innych państwa.

Zimowy czas

W tym roku zima dopisała. Było i mroźno i śnieżnie. Każdego dnia, jak zawsze, mimo czasami dużego mrozu, wychodziliśmy, choćby na chwilę, na boisko i  do ogrodu, aby nacieszyć się śniegiem i zimowo-śnieżnymi zabawami.

A w salach wykonaliśmy wiele pięknych prac plastycznych, stosując różnorodne form i materiały oraz czerpać z bogatej zimowej tematyki.

W lutym, blisko ferii zimowych, przygotowując się do nich, rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego zimowego wypoczynku, które zostały też ujęte w wykonanych przez nas pracach plastycznych.

Wszyscy dla wszystkich

W styczniu w ramach projektu Wszyscy dla wszystkich- poznajemy zawody” dokładniej poznaliśmy pracą fryzjera. Dowiedzieliśmy się jakie cechy musi mieć dobry fryzjer, gdzie pracuje, jakich narzędzi używa oraz jakie szkoły i szkolenia musi ukończyć, aby zostać fryzjerem. Następnie projektowaliśmy własne fryzury, stosując interesujące pomoce i materiały.

Witamy w krainie Muminków

W styczniu i w lutym w ramach realizacji innowacji “Witamy w krainie Muminków” czytaliśmy “Zimę Muminków”. Wraz z Muminkiem poznawaliśmy tajemnice zimy i jej reguły. Była to też okazja do rozmów o dojrzewaniu, samotności i ujarzmianiu swoich lęków. A w ramach działań plastycznych wykonaliśmy strony tytułowe wszystkich 9 części muminkowych opowieści.

Śladami sławnych Wielkopolan

W lutym, w naszej świetlicy, była kontynuowana realizacja projektu „Śladami sławnych Wielkopolan”. W tym roku poznaliśmy działalność i dorobek Józefa Kostrzewskiego (archeologa), Cyryla Ratajskiego (polityka-prezydenta Poznania), Małgorzatę Musierowicz (pisarkę) oraz Ewę Wycichowską (choreografkę).

W trakcie zajęć oglądaliśmy prezentacje multimedialne, wykonaliśmy prace plastyczne, karty pracy i zadania z kodowania, układaliśmy etiudy taneczne oraz wspólnie czytaliśmy fragmenty tekstów literackich. Na zakończenie wzięliśmy udział w quizie pt. “Co wiesz o sławnych Wielkopolanach?”.

Co jeszcze?

– jak co roku, w lutym, zajmowaliśmy się tematyką dotyczącą naszego miasta,

– poznawaliśmy lub przypominaliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z Internetu,

– pierwszoklasiści, po raz kolejny, samodzielnie przygotowali drugie śniadanie.

 

Galeria

ZIMA

BEZPIECZNE FERIE

NOWY ROK

WSPÓLNE ŚNIADANIE

MUMINKI

FRYZJER