CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY?

grudzień 2023

Świąteczny czas

To jeden z najbardziej ulubionych miesięcy w ciągu całego roku szkolnego. Przedświąteczny czas zawsze dostarcza nam wiele radości. Nigdy nie znudzi nam się tworzenie pięknych, czarujących prac świątecznych, ozdób i dekoracji, do wykonania których wykorzystujemy niecodzienne materiały i przybory. Lubimy także uczestniczyć w zajęciach poświęconych tradycjom Świat Bożego Narodzenia, podczas których oglądamy prezentacje, filmy edukacyjne i bajki, czytamy książki – opowiadania, baśnie, informacje, ciekawostki, wiersze i zagadki, rozwiązujemy łamigłówki, kolorujemy ilustracje, słuchamy i/lub śpiewamy pastorałki i kolędy.

Czytanie łączy pokolenia”

Tematyka świąteczna pojawiła się także na corocznym spotkaniu zatytułowanym Czytanie łączy pokolenia poświęconego popularyzacji czytania książek, zorganizowane dla drugoklasistów uczęszczających do świetlicy. W poniedziałek 11.12.2023 r. gościliśmy przedstawicieli trzech pokoleń – dziadka, mamę i ucznia klasy drugiej, którzy zaprosili liczną grupę dzieci do wysłuchania dwóch utworów literackich: świątecznej opowieści oraz fragmentu książki opisującej zwyczaje bożonarodzeniowe w wielu krajach świata, dzięki czemu dowiedzieliśmy się jak przebiegają święta w Australii. Podczas spotkania poznaliśmy też historię powstawania książek oraz uczestniczyliśmy w quizach sprawdzających uważność naszego słuchania. Odpowiedzi dowiodły, że potrafiliśmy w skupieniu wysłuchać czytanych przez gości książek. Brawo!

Pamiątką spotkania były piękne zakładki do książek, gotowe do praktycznego zastosowania.

Co jeszcze?

– kontynuowaliśmy realizację projektu Witamy w krainie Muminków – bohaterowie książki utworzyli piękną, kolorową choinkę, która została zawieszona na tablicy i uwieczniona na zdjęciu,

– mimo smutnych okoliczności przyrody każdego dnia, raz krócej raz nieco dłużej, spędzaliśmy czas na boiskach i w ogrodzie,

– nadal towarzyszyła nam akcja Cała świetlica czyta dzieciom.