Listopad w świetlicy

CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY?

listopad 2022

Nasza polska historia

W pierwszej połowie listopada, tradycyjnie, zajmowaliśmy się tematyką historyczną. Skłaniało nas do tego obchodzone co roku w całym kraju listopadowe Święto Niepodległości. Podczas naszych spotkań poznawaliśmy lub przypominaliśmy sobie okoliczności  ustanowienia święta, związane z nim wydarzenia i postaci historyczne oraz ich znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne i tematyczne, oglądaliśmy filmy edukacyjne, rozwiązywaliśmy quizy, krzyżówki, zagadki o tematyce historycznej.

Był to też dobry czas na opowiadanie o innych ważnych wydarzeń z historii Polski, na czytanie legend i tworzenie prac plastycznych prezentujących symbole narodowe.

Cała świetlica czyta dzieciom

Powyższe zdanie stanowi tytuł realizowanej w naszej świetlicy (w każdym roku szkolnym) akcji mającej na celu rozwijania zamiłowań czytelniczych.

Nasze wspólne spotkania czytelnicze trwają od października do czerwca, co pozwala nam poznać wielu bohaterów, ich przygody, przeżycia, problemy oraz powody do uśmiechu i szczęścia, z którymi niejednokrotnie możemy się identyfikować lub starać się zrozumieć pozostałe, nieznane naszemu doświadczeniu.

Mimo, że nasza akcja trwa 9 miesięcy, w tym roku, w listopadzie szczególnie uważnie zajęliśmy się książkami, ich autorami, etapami powstawania utworów literackich, historią książek. Niektórzy z nas wcielili się w rolę pisarzy i ułożyli tekst oraz zilustrowali własne książeczki. To były niezapomniane  przeżycie, które dostarczyły zarówno radości jak i  dumy z przygotowanego „dzieła” 😊

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Święto wszystkich pluszowych misiów za każdym razem (25. listopada) sprawia nam przyjemność i daje powód do uśmiechu i dobrego humoru. Mimo listopadowego chłodu i  szarości, robi nam się ciepło i kolorowo.

Na tworzonych przez nas pracach plastycznych pojawiły się milutkie misie i udekorowały wnętrza sal. Od wielu z nich nie można było oderwać wzroku, tak były piękne i urocze. Proszę spojrzeć na zdjęcia 😊

Co jeszcze?

– pierwszoklasiści po raz drugi samodzielnie przygotowali II śniadanie,

– jak zawsze, chętnie spędzaliśmy czas na naszych boiskach, mimo panującego chłodu.