Styczeń i luty w świetlicy

Nowy Rok

Po dłuższej przerwie przeznaczonej na świętowanie i na zasłużony wypoczynek spotkaliśmy się w Nowym 2023 Roku.

Podczas pierwszych spotkań dzieliliśmy się bożonarodzeniowymi i noworocznymi przeżyciami. Mówiliśmy także o postanowieniach noworocznych i planach na nowy rok.

W tym czasie tworzyliśmy maski karnawałowe – popularne i często niezbędne elementy stroju na baliki karnawałowe oraz uczestniczyliśmy w zabawach związanych z mierzeniem  kalendarzowego i zegarowego czasu.

Wszyscy dla wszystkich

Rozpoczęty w październiku projekt miał swoją kontynuację. Podczas pogadanek i prezentacji multimedialnych dokładniej poznaliśmy pracę kucharza, budowniczego, krawca oraz programisty. W trakcie zajęć tworzyliśmy prace plastyczne, techniczne, karty pracy oraz wykonywaliśmy zadania z kodowania. Efektem działań była wystawa prac.

Teraz wiemy dużo więcej o działaniach, zadaniach, obowiązkach ludzi w wybranych zawodach i jesteśmy świadomi jak bardzo ich praca jest nam potrzebna.

Warsztaty Kodowanie na dywanie – ludowe hafty ukraińskie

Pod koniec grudnia pod patronatem UNICEF rozpoczęły się warsztaty Kodowanie na dywanie – ludowe hafty ukraińskie, w których uczestniczyły polskie i ukraińskie dzieci uczęszczające do świetlicy. Podczas zajęć, których nadrzędnym celem była integracja  polskich i ukraińskich uczniów, w sprzyjającej atmosferze, wychowankowie poznawali ulubione bajki, filmy, książki i potrawy. Uczestniczyli w pokazie tradycyjnych haftowanych koszul ukraińskich, a następnie odtwarzali wybrane fragmenty kolorowymi kubeczkami na macie do kodowania oraz za pomocą kółeczek origami. Ponadto układali dyktanda graficzne, w których  ukryli wzory serca i tulipana. Na zakończenie brali udział w praktycznych ćwiczeniach haftowania krzyżykami.

Co jeszcze?

– tworzyliśmy piękne prace plastyczne prezentujące zimowe krajobrazy, chociaż w naszym otoczeniu śnieg pojawiał się niezwykle rzadko,

– pierwszoklasiści przygotowali dwa drugie śniadania i ze smakiem je zjedli,

– jak zawsze w lutym, poświęciliśmy czas na poznawanie i pogłębianie wiedzy na temat naszego miasta w zakresie jego historii, symboli, zabytków i tradycji,

– uczestniczyliśmy w zajęciach i stworzyliśmy plakat na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Galeria