Wrzesień w świetlicy

CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY?

wrzesień 2022

W słoneczny poranek, 01. września, powitaliśmy nowy rok szkolny. Miło było spotkać się po dwóch miesiącach wakacji i ponownie zagościć w świetlicowych pomieszczeniach i na szkolnych boiskach. Przed nami rok nowych działań i zabaw.

Jak zawsze, zapraszamy do odwiedzania strony internetowej szkoły, na której w zakładce „Świetlica” będziemy opisywać to, co robimy i jak spędzamy czas oraz zamieszczać  zdjęcia prezentujące efekty naszej pracy i zabawy.

Świetlicowa gromada

W pierwszych dniach września dołączyła do nas liczna grupa pierwszoklasistów, ze wszystkich trzech klas. Niektóre dzieci mogły odszukać na tablicy w sali nr 7 swoje, odrysowane na kolorowym papierze i podpisane rączki – „ślady” pozostawione na czerwcowych zajęciach adaptacyjnych. Przyjemnie było się rozpoznać i wspomnieć pierwsze szkolne zajęcia.

Początki bywają trudne, jednak z dnia na dzień coraz bardziej się poznawaliśmy, coraz lepiej orientowaliśmy się w świetlicowych regułach, coraz więcej wiedzieliśmy o tym jak będziemy spędzać czas, w jakich uczestniczyć zajęciach, w których pomieszczeniach, z którymi paniami, czym i w jaki sposób będziemy się bawić, jak dbać o porządek, jakich zasad przestrzegać w salach i na boiskach.

Stopniowo, z dnia na dzień, czuliśmy się pewniej, a pod koniec miesiąca mogliśmy pomyśleć, że jesteśmy uczniami tej szkoły od bardzo dawnaJ

Natomiast niektórzy uczniowie klas starszych potrzebowali przypomnienia wybranych, znanych z ubiegłych lat, reguł. Dwumiesięczna przerwa mogła wpłynąć na to, że co nieco nam umknęło. Na szczęście nasza pamięć szybko została odświeżona.

Pierwsze dni w świetlicy poświęciliśmy nie tylko na poznanie lub przypomnienie ważnych zasad, ale przede wszystkim na rozmowy o relacjach koleżeńskich, o życzliwości, niesieniu pomocy, zasadach kultury, o wspólnej trosce o miłą, serdeczną atmosferę, aby czas spędzony w świetlicy był przyjemny, wesoły i wartościowy.

Międzynarodowy Dzień Kropki

W czwartek, 15.09, po raz kolejny, zarówno w szkole, jak i w świetlicy, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Podczas zajęć przypomnieliśmy sobie historię smutnej dziewczynki Vashti, która cierpiała z powodu niskiej oceny swoich możliwości i umiejętności. Jednak jej rysunek, przedstawiający niewielką kropkę, spotkał się z uznaniem pani, nauczycielki plastyki, dzięki czemu dziewczynka uwierzyła w siebie, w swoje zdolności, a jej samopoczucie  zdecydowanie się poprawiło.

Świętując ten dzień, wykonaliśmy kilka prac, których wspólnym motywem była większa lub mniejsza kropka oraz rozwiązywaliśmy różnorodne zakropkowane łamigłówki.

Początek jesieni

Pod koniec września, w pierwszych dniach jesiennej pory roku, zaczęliśmy tworzyć prace plastyczne ilustrujące zachodzące w przyrodzie zmiany. Przebywając każdego dnia na przyszkolnych terenach, koniec lata i początek jesieni nie umknęły naszej uwadze, zwłaszcza podczas obserwacji nowej, zmieniającej się szaty drzew i krzewów.

Na zajęciach w salach koncentrowaliśmy się na jesiennych obrazkach i łamigłówkach, a także zagadkach, planszach i prezentacjach tematycznie powiązanych z nową porą roku. Jednak pełnię tej pory roku na pewno będziemy podziwiać w kolejnym miesiącu. Wówczas świetlicowe sale staną się jeszcze bardziej jesienne, a nasze tematyczne zabawy na terenach przyszkolnych z całą pewnością zostaną wzbogacone o leżące pod drzewami duże ilości liści.

Starowinogradzki Piknik Jesienny

W piękny, ciepły, słoneczny dzień, 24.09.2022 r., spotkaliśmy się w Parku Cytadela na Starowinogradzkim Pikniku Jesiennym, bawiąc się i uczestnicząc w różnorodnych propozycjach działań. Wśród nich znalazły się zabawy z kolorową chustą oraz Landart (sztuka w krajobrazie), w ramach którego uczniowie wraz z opiekunami tworzyli własne instalacje przy użyciu kolorowych włóczek i krepy na zielonych, zadrzewionych obszarach Cytadeli. Wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i miło spędzali czas.

Co jeszcze we wrześniu?

  • Każdego dnia wesoło i aktywnie spędzaliśmy czas na boiskach i okalających je terenach,
  • Odkrywaliśmy i korzystaliśmy z nowych zabawek i materiałów otrzymanych w ramach projektu „Zaprogramuj przyszłość” (m. in. włóczki, klocki, farby).