Październik w świetlicy

CO SŁYCHAĆ W ŚWIETLICY?

październik 2022

Jesień w pełni

W drugim miesiącu roku szkolnego i w pierwszym w pełni jesiennym, nasza uwaga i działania zostały skierowane na tworzenie, podziwianie i radosne korzystanie z leżących w zasięgu naszych rąk darów kolorowej pory roku. Nasze pomysły na zabawy w czasie pobytu na terenach przyszkolnych z dnia na dzień stawały się coraz bardziej interesujące, innowacyjne i radosne, co zawdzięczaliśmy naszej wyobraźni i przyrodniczym, jesiennym owocom, których było coraz więcej i więcej.

Nasze sale niewiele różniły się od otoczenia Trudno powiedzieć, gdzie było piękniej. Nie pozostaje nic innego tylko spojrzeć na zdjęciaJ

Olimpiada Kasztanowa

W październikowe przedpołudnie, w pierwszym tygodniu tego  miesiąca, uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w tradycyjnej świetlicowej zabawie integracyjnej zatytułowanej Olimpiada kasztanowa. Każda z klas wzięła udział w kilku konkurencjach i zadaniach ruchowych i sprawnościowych, wykorzystując różnorodne dary jesieni, a wśród nich przede wszystkim kasztany.

Aktywnie angażowaliśmy się w wyścigi rzędów, podawanie kasztanów „z ręki do ręki”, oddzielanie żołędzi od kasztanów, łączenie liści, owoców i nasion pochodzących z jednego drzewa oraz układanie logo swojej klasy z jesiennych elementów.

Wszystkie zadania dostarczyły nam dużo zabawy i miłego współdziałania.

Dzień Origami

W poniedziałek 24.  października obchodziliśmy w świetlicy Światowy Dzień Origami. Podczas zajęć poznaliśmy historię powstania techniki składania papieru, zasad obowiązujących w sztuce origami oraz japońską legendę o tysiącu papierowych żurawi. Następnie przystąpiliśmy do tworzenia różnorodnych form. Powstały samoloty, łódki, głowy psów i kotów, pudełka i torebki. Obie nasze rączki dzielnie pracowały.

II śniadanie

W październiku rozpoczęła się tradycyjna, cykliczna akcja świetlicowa  Zdrowe drugie śniadanie, do której zawsze zapraszani byli i będą uczniowie klas pierwszych i ich rodzice. Dzieci przyniosły z domu potrzebne produkty oraz kuchenne akcesoria. Po ich wyjęciu przystąpiły do samodzielnego przygotowania posiłku, a następnie ze smakiem go zjadły.

Takie działanie będzie realizowane w każdym miesiącu roku szkolnego, co cieszy uczniów, nauczycieli i zapewne rodziców, którym serdecznie dziękujemy za współpracę.

Wszyscy dla wszystkich

Październik to także pierwszy miesiąc, w którym wystartował jeszcze jeden projekt zatytułowany Wszyscy dla wszystkich – poznajemy zawody.

Pierwszą profesją, na którą zwróciliśmy uwagę był kucharz. Na zajęciach czytaliśmy wiersz J. Tuwima Wszyscy dla wszystkich, rozmawialiśmy o tym, czym zajmuje się kucharz i jakie powinien mieć cechy, uczestniczyliśmy w zabawach sensorycznych (rozpoznawanie owoców po kształcie i zapachu oraz próbek innych kuchennych artykułów (np. cynamon), ćwiczyliśmy sprawność, przenosząc umieszczoną na łyżce cebulę oraz segregując na czas groch i kaszę, braliśmy udział w zabawie integracyjnej Zupa czarownic oraz wykonaliśmy pracę plastyczną Kucharski fartuszek.

Co jeszcze?

  • Rozmawialiśmy i rozważaliśmy zagadnienia dotyczące emocji, konfliktów i pokojowych sposobów ich rozwiązywania,
  • Większą niż zwykle uwagę poświęciliśmy tematyce zdrowia – mówiliśmy o higienie, zdrowym odżywianiu i dobrym samopoczuciu – własnym i otaczających nas osób,
  • Rozpoczęliśmy wspólne czytanie książek w ramach akcji Cała świetlica czyta dzieciom,
  • Każdego dnia spędzaliśmy czas na terenach przyszkolnych, bawiąc się i grając,
  • Październik był też pierwszym miesiącem, w którym zaczął działać elektroniczny system obsługi świetlicy Neonki, dzięki któremu odbiór dzieci stał się bezpieczny i sprawny.